Eski hakem ve futbol yorumcusu Çakar: ''Altyapı eksikliği nedeniyle Türk futbolu bir Messi ya da Mesut Özil çıkaramadı'' 
 
 
Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile İngiltere Premier League takımlarından Liverpool'un ortaklaşa düzenlediği ''Futbol Prensi Yarışması''nın seçmelerinden birisi Kayseri'de yapılacak. 
 
 
Yarışmayla ilgili Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan eski hakemlerden, futbol yorumcusu ve yarışma jüri üyesi Ahmet Çakar, ''Bu yarışma sayesinde Türkiye, futboldaki gerçek yetenekleri görecek ve bunlardan birisi de Türk futbolunun prensi olacak'' dedi.

Çakar, Türkiye'nin 75 milyonluk nüfusuna rağmen, Messi ya da Mesut Özil gibi yetenekli futbolcular çıkaramadığını, bunun nedeninin ise altyapıya gereken önemin gösterilmemesi olduğunu bildirdi. Çakar, ''Spor kulüplerinin yöneticileri, altyapıya gereken önemi vermiyor. Türk futbolunun altyapısı çok yetersiz ve kadük. Bu nedenle birçok yetenek, aralarda harcanıp gidiyor. Bunlar, Türk ve dünya futboluna sunulamıyor. İşte bu yarışma sayesinde, yetenekli gençleri ortaya çıkaracağız ve bunlardan birisi de Liverpool Kulübü altyapısında yetişecek'' diye konuştu.

Kayseri seçmelerinin 12-13 Kasım 2011 tarihlerinde yapılacağını, 12 Kasım günü kayıt ve ön elemelerin, 13 Kasım'da ise seçmelerin gerçekleşeceğini belirten Çakar, ''Bu seçmelere, futbol yeteneğine güvenen 14-16 yaş arasındaki gençlerimizi bekliyoruz. Seçmelere her ilden bin genç katılabilecek. Türk ve İngiliz antrenörler gençlerimizi değerlendirecekler ve ilk eleme gününün sonunda 20 genç seçilecek. İkinci gün gerçekleştirilecek çok yönlü antrenmanların ve özel çalışmaların ardından her ilde seçilecek 8 kişi, il finallerinde yerli ve yabancı isimlerden oluşan jürinin tercihleri doğrultusunda yarı finallerde kendi ilini temsil edecek 5 kişiden birisi olacak'' diye konuştu.

Hırvatlar'ın Türkiye intikamı acı oldu! Hırvatlar'ın Türkiye intikamı acı oldu!

Basın toplantısına, İngiliz liginin eski futbolcularından ve Liverpool futbol antrenörleri Ian Butterworth ve Paul Jones ile Kayseri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Musa Soykarcı da katıldı.

Çakar, Soykarcı'ya, üzerinde ''Futbol Prensi'' yazan bir futbol topu hediye etti.

Haber Kaynağı : internetspor.com