Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bir lisenin voleybol takımı olarak kurulan Torul Gençlerbirliği, elde ettiği başarılar sayesinde iki yıldır birinci ligde mücadelesini sürdürüyor.


Gümüşhane'nin 5 bin 400 nüfuslu Torul ilçesinin tek ortaöğretim okulu olan Torul Şehit Tamer Özdemir Çok Programlı Lisesi bünyesinde 5 yıl önce kurulan voleybol takımı, önce ilinde daha sonra da bölge çapında şampiyon olunca 2008-2009 sezonunda üçüncü lige yükseldi.

 

Sezon sonunda ligi şampiyon olarak tamamlayan takım 2009-2010 sezonunda ikinci ligde mücadele etmeye başladı ve sezon sonunda play-off'a kalan takım dörtlü eleme turunu da başarıyla tamamlayarak birinci lige yükselmeyi hak etti.

-Küçük ilçenin büyük takımıyız''-

Kulüp başkanı Evren Evrim Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük bir ilçenin büyük takımı olduklarını söyledi.

İlçenin 5 bin 400 nüfusla çok küçük tipik Karadeniz ilçesi olduğunu belirten Özdemir, ''Bu küçük ilçeden Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde oynayan bir takım var, adı Torul Gençlerbirliği. İlçemizin ve ilimizin ekonomik şartları iyi değil. Bu nedenle maddi imkansızlıklar bizi çok zorluyor'' dedi.

Özdemir, takımlarına iş adamlarının sahip çıkmasını isteyerek, ''Şirketlerden sponsorluk desteği bekliyoruz. Böyle bir desteği sağlarsak hem ekonomik yönden hem de takım açısından çok daha güçlü bir ekip olacağımıza inanıyorum'' diye konuştu.

test test

Torul'da bir ilköğretim okulunda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Torul Gençlerbirliği'nin yardımcı antrenörü Ümit Terzi ise kulüp kurulduğu günden itibaren takımda antrenörlük yaptığını ifade etti.

Terzi, birinci lige çıktıktan sonra antrenörlük belgesinin ikinci kademe olmasından dolayı yardımcı antrenör olarak takımla birlikte çalışmaya devam ettiğini anlatarak, ''Küçük bir ilçeyiz ancak bu ilçeye de sosyal faaliyetler gerekli. Bu nedenle kulübümüzü çok zor şartlar altında yaşatmaya çalışıyoruz. Son iki yıldır altyapıya büyük önem vermeye başladık. Kulübün geleceğini daha sağlam temeller üzerine oturtmak için altyapıya büyük önem veriyoruz'' dedi.

Bu yolda her kesimden destek beklediklerini vurgulayan Terzi, ''Fenerbahçe, Galatasaray gibi takımlarla mücadele etmek için sadece altyapı yetmiyor. Ekonomik güce de ihtiyacımız var. Altyapı sporcularımızın yeterli olmaması nedeniyle dışarıdan sporcu transfer etmeyi gerekli kılıyor. Gelecek yıl altyapıdan iki sporcumuzu A takımına katacağız. 2 Torullu sporcumuz takımdaki yerini alacak'' diye konuştu.

Terzi, A takımında iki Brezilyalı sporcuları bulunduğunu anlatarak, ''Yabancı sporcuların ilçemizdeki kültürel etkinliğe de büyük yararı oluyor. Esnafımızın olsun, gençlerimizin olsun İngilizce konuşma ihtiyaçları doğuyor. Bu da ilçemize sosyal bir katkıdır'' dedi.

Sporculardan Muharrem ise birinci ligde mücadele eden Torul Gençlerbirliği'nde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ''Torul, voleybol için her türlü imkanları olan bir ilçe. Böyle bir ilçenin takımında oynamak bana gurur veriyor'' diye konuştu.

Haber Kaynağı : internetspor.com