Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Yıldırım Demirören, Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir ve diğer Süper Lig kulüplerinin başkanlarının, Sporda Şiddet Yasası’nda yapılması istenen değişiklikler için yaptıkları Ankara ziyareti, hedefine ulaştı. AK Parti, CHP, MHP ve BDP yasada değişiklik yapılması için ortak yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu. TBMM Başkanlığına sunulan teklif, sporda şike ve teşvik cezalarının indirilmesini öngörüyor. Yasadaki değişiklik önerisine göre, bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis maddesi, “1 yıldan 3 yıla’ kadar şeklinde değiştirilecek. Teklifte, 2 yıl ve daha az süreyi içeren hapis cezası alanlarının, hükmün geriye bırakılarak serbest kalmasını önleyecek düzenlemeye de yer verildi. Böylece hükümetin “Hapis cezası mutlaka olacak” talebi de karşılanmış oldu.

Cezalar ertelenmeyecek

Düzenlemeye göre, şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili Ceza Muhakemesi Kanununun 231. maddesine göre hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verilemeyecek. Verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek. Şike ve teşvik primi suçlarının bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde, TCK’nın zincirleme suça ilişkin hükümlerine göre tek cezaya hükmedilecek. Ancak verilecek ceza, yarısından üç katına kadar artırılacak.

Para cezaları da değişecek

Fenerbahçe 1–0 Eskişehirspor ilk yarı sonucu maçın golleri Fenerbahçe 1–0 Eskişehirspor ilk yarı sonucu maçın golleri

Biletsiz seyirci, daha önce spor müsabakalarında yasaklanmışsa verilecek olan 1 yıla kadar hapis cezası, 
50 günden az olmamak üzere adli para cezasına dönüştürülecek. Sahaya izinsiz giren seyirciye 1 yıla kadar verilen hapis cezası, 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına çevrilecek. Sahaya giren seyircinin müsabakanın güvenliğini bozması durumlarında verilen 3 yıla kadar hapis cezası 1 yıla kadar uygulanacak. Yasayla ilgili davalara, asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh veya asliye mahkemeleri bakacak.